• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ergenlik dönemi eğitimi diye birşey var!

Ergenlik dönemi eğitimi diye birşey var!

Genç hanımların kadınlığa ilk adımları olarak bilinen ve çocukluktan çıkış olarak nitelendirilen regl, her bölge de her il de farklı farklı yaş sınırlarıyla yaşanıyor. Genç kızları olan anneler yaşadıkları bölgeye göre çocuklarının regl olma yaşlarını takip edebilirler.

Çoğunlukla doğuda daha düşük olan yaş, batıya doğru yükseliyor.

Batman, Ağrı gibi bölgelerde 10, 11 yaşına kadar inen regl olma yaşı Manisa, İzmir, Antalya gibi bölgelerde 18 e kadar çıkabiliyor. İllere göre regl olma yaşını jinekoloğunuzdan öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuz regl olma çağında ise fakat regl hakkında henüz ona bir açıklama yapmadıysanız, açıklama yapması için de jinekoloğunuzdan rica edebilirsiniz. Hem bilimsel olarak bedeninde ne tür değişiklikler olacağını bir doktordan öğrenmesi psikolojik açıdan da iyi olacaktır. Çünkü kızlar regl ile birlikte bir çok şeyin değişeceğini zannedebilirler. Artık eskisi gibi olmadıklarını veya çocuk olmadıklarını düşebilirler. Oysa regl olan 10 yaşındaki kız da hala çocuktur, 18 yaşındaki genç de hala çocuktur. Anne babalar regl olan kızlara karşı tavırlarında da artık büyüdün bakışlarından uzak durmaya çalışmalıdır.

Zamanında regl olamamak bir sorun mudur?

Evet bir sorundur. Yumurtalıkların gelişim sürecinde yaşadığı bir sorun olabilir. Eğer regl olamama sorunu varsa en geç 20 yaşına kadar beklemeli ve regl olamama nedeniyle uzman bir jinekoloğa görünmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM