• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dolar kuru bugün ne kadar? 24 Mayıs 2018 dolar euro fiyatları

Dolar kuru bugün ne kadar? 24 Mayıs 2018 dolar euro fiyatları

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Merkez Bankası’nın dünkü 3 puanlık faiz artışı sonrasında gece boyu düşen dolar/TL kuru bu sabaha yükselerek başladı. Sabah 4,7414 seviyesini test eden kur, 4,68-4,70 civarında dalgalanıyor. Euro/TL 5,50 seviyesinin altında işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar/TL bugün dalgalı seyrediyor. Kur gün içinde 4,74’e kadar yükselmesinin ardından 4,68-4,70 civarında hareket ediyor.

Dünkü kararın ardından dolar 4,55’in altına kadar gerilemişti. Dolar dün gün içinde 4,92’yi aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyini görmüştü.

Euro/TL de 5,50’in altında hareket ediyor. Euro dün 5,76’yı aşarak rekorunu tazelemişti.

Kurdaki aşırı oynaklık sonrasında olağanüstü toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 13,50’den 16,50’ye yükseltirken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8’de sabit tuttu.

Merkez Bankası’nın bundan sonraki ilk olağan toplantısı 7 Haziran’da olacak. Merkez Bankası’ndan bu toplantıda da yeni bir adım gündeme gelebilir.

Merkez Bankası’nın olağanüstü faiz artışıyla dolarda 30 kuruşluk gerileme görüldü.

Merkez Bankası’nın olağanüstü faiz artışıyla dolarda 30 kuruşluk gerileme görüldü.
Uzmanlar, PPK’nın dün güçlü bir hamle yaptığını belirterek, buna karşın kur piyasasındaki oynaklığın devam ettiğini kaydetti. PPK’nın 7 Haziran’da da bir toplantısının olduğunu anımsatan analistler, dünkü karar metninin, gelişmelere göre gereken adımların atılmaya devam edileceğine işaret ettiğini söyledi.

ULUSLARARASI PİYASALARDA DA GERİLEDİ

Uluslararası piyasalarda dolar Fed’in çok sert olmayan son toplantı tutanakları ve Trump’ın ithal otomobillere yeni gümrük vergileri getirme tehdidinin ardından ivme kaybetti.

Dolar endeksi Fed tutanaklarının yayınlanmasından önce gördüğü beş ayın zirvesi olan 94.195 seviyesinden 93.865’e geriledi.

Euro/dolar paritesi 1,1676 ile 6,5 ayın en düşük düzeyini gördü.

Fed’in dün akşam yayınlanan son toplantı tutanaklarına göre politikayapıcıların çoğu Mayıs ayı toplantısında, ABD’nin ekonomik görünümünün bozulmadan kalması halinde, bir diğer faiz artırımının yakında gerekli olabileceğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM