• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cinsel işlev bozuklukları tedavi edilebiliyor!

Cinsel işlev bozuklukları tedavi edilebiliyor!

Bayan Hastalıkları ve Doğum Eksperi Op. Dr. Mine Tüzel, fertlerin ruhsal sağlığını ehemmiyetli ölçüde etkileyen cinsel fonksiyon bozukluklarının rehabilitasyon edilebilir hastalıklar olduğunu söyleyerek, sebepleri ve rehabilitasyon yöntemleri ile ilgili malumat verdi. Op. Dr. Mine Tüzel, “Cinsellikle alakalı meseleler ferdi bütünlüğün bozulmasına meydan veren, fertlerin ruhsal ve sosyal meseleler yaşamasına neden oluyor.

Cinsel fonksiyon bozuklukları; cinsel heves bozuklukları, cinsel uyarılma bozuklukları, orgazmla alakalı bozukluklar, cinsel ağrı bozuklukları olmak suretiyle 4 takımda ele alınabiliyor” diye konuştu. Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarının biyolojik, psikolojik ve ferdi çoğu faktörden büyülenen komplike bir vaziyet olduğunu bildiren Tüzel, cinsel sıhhati bozan nedenlerin iki başlıkta toplanabileceğini ifade ederek şu verileri verdi: “Organik nedenler arasında damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, süreğen hastalıklar vs., ilaç tüketimi (yan etkileri), içki veyahut bağımlılık yapıcı madde madde tüketimi yer alıyor.

Partnerle (eş) temas meseleleri, çöküntü, anksiyete bozuklukları, kişilik özelliklerinin tesiri vs. psikolojik sebepleri meydana getiriyor. Ancak çoğunlukla meydana çıkan sorunda her vakit saf bir sınıflama da yapılmayabiliyor. Sorunun teşekkülünde her iki faktör de (organik ve psikolojik) beraber olabiliyor.”İlaç rehabilitasyonu de olası psikolojik rehabilitasyon de özellikle evlilikte eşlerin iletişimlerini, yakınlaşma ve paylaşımlarını negatif istikamette etkileyen bozuklukların menopoz döneminde ise hormonsal yetersizliğe bağlı vajinal kuruluk olarak kendisini gösterebileceğini bildiren Op. Dr. Mine Tüzel, “Menopoz döneminde meydana gelen kuruluk neticesinde cinsel isteksizlik, orgazm olamama gelişebiliyor.

Bu haller için muhtelif rehabilitasyon yöntemleri mevcut” diye konuştu.Tedavi süreciyle alakalı “İlk değerlendirmede meselenin psikolojik veyahut fiziksel olup olmadığına bakılıyor. İlgili doktorlarca ihtiyaç duyulan konsültasyonlar yapılarak, tanı yöntemleri uygulanıyor ve tedaviye başlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM